Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Caissa Pivovar Dalešice - SK Slavia Orlová 5,5 : 2,5 aneb už jsme zase na bedně!

ŠK Caissa Pivovar Dalešice - SK Slavia Orlová 5,5 : 2,5 aneb už jsme zase na bedně!

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 10
NejhoršíNejlepší 

V předposledním kole 1. ligy východ jsme naposledy v této sezóně usedli za šachovnice v domácím prostředí dalešického pivovaru. Naším hostem bylo družstvo z Orlové, a jelikož jsme se chtěli naposledy před domácími fanoušky tak říkajíc vytáhnout, postavili jsme proti Orlovákům velmi silnou sestavu, která nás poměrně jednoznačně pasovala do role favorita. A když poněkud předběhnu, zápas probíhal po celou dobu jednoznačně v naší režii.

Jako první dohrál náš kapitán IM Petr Pisk, který bílými po cirka dvaceti tazích remizoval ve vyrovnané pozici s talentovaným dorostencem Kubou Szotkowskim. Chvíli poté jsme misky vah na naši stranu převážili já a Pepa. Nejdříve FM Josef Kratochvíl bílými přehrál na pětce Rostislava Kuboše, kterému se zatoulal jezdec na a6, kde záhy podpořil materiální ztráty a vzdání partie, tedy samozřejmě z pohledu soupeře. Poté zvítězil na druhé šachovnici černými hrající IM David Kaňovský. Mým soupeřem byl FM Pavel Zabystrzan, který měl doposud v první lize z devíti partií devět remíz! V neděli však opravdu neměl svůj den, hrál velmi pasivně a mně stačilo hrát jednoduše a rychle, což již po 25 tazích vedlo k zisku čistého pěšce a s ním i partie. Za stavu 2,5:0,5 bylo více méně jasné, že zápas určitě vyhrajeme, téměř na všech zbývajících deskách jsme stáli lépe.

Kratochvíl - Kuboš, pozice po 25.Db5

Pepa získal skutečně krásnou pozici: dvojice střelců, aktivnější figury, co víc si přát, černá pozice se hraje opravdu hodně špatně. Kubošovo 25...Dc6? tak bylo posledním hřebíčkem do rakvičky, po jednoduchém 26.Dxc6 Vxc6 27.e5! se s rozhodující silou otevírá dosud tak trochu dřímající bělopolný střelec, který však partii ihned rozhoduje: černý nemá žádný tah, po kterém by nepřišlo Sxc6, Sxb7 nebo Vxa6, vždy se ziskem minimálně kvality.

Zabystrzan - Kaňovský, pozice po 23...e6

Také mně se dokonce černými podařilo získat příjemnou výhodu. Dvojpěšec na b-sloupci není na škodu, otevřené áčko se někdy může hodit. A dvojice střelců je samozřejmě také fajn. Bílý nestojí tak špatně, ale soupeř už byl v časové tísni, což je v podobné pozici špatné, neboť bílý moc nemá do čeho "píchnout" a může více méně čekat, co udělá černý. Soupeřovo 24.Sf1? tak nevypadá špatně, je to však rozhodující chyba. Umožňuje totiž černému triviální taktický obrat 24...Sxd4! 25.cxd4 Jxe4! a bílý se raději vzdal, brát jezdce nelze kvůli Sc2 a jinak je to čistý pěšec méně.

Dalešická jednička GM Petr Velička se na jedničce střetla se svým oddílovým kolegou z extraligové Ostravy GM Vladimírem Tallou. Náš hráč získal bílými figurami příjemnou výhodu díky lepší pěšcové struktuře, kterou přetavil do lepší věžové koncovky. Ta sice nejspíše byla při přesné hře remízová, ale černý nezvolil nejlepší obranné pokračování a Petr prokázal svou vynikající techniku koncovek.

Velmi pěknou partii sehrál Petr Walek, který bílými aktivní centrální strategií přehrál Martina Siebera. Bohužel na své obvyklé půlminutě nenašel hned několik vyhravajících kombinací, ani nevyměnil dámy, nýbrž ztratil důležité pěšce, kvůli kterému se najednou v pozici s různobarevnými střelci, kde útok znamená většinou vše, k prudké iniciativě, kterou na půlminutě opravdu nebylo možné ustát.

Roman Bradáč získal černými proti Jiřímu Novákovi sympatickou pozici, ovšem nebylo snadné prorazit bílé valy, a tak po časové tísni byla ve věžové koncovce podepsána remíza.

FM Petr Buchníček čelil černými dalšími mladému hráči Orlové Lumíru Mrázkovi. Petrova pozice se mi příliš nelíbila, ale náš hráč si zkušeně na svého soupeře "počkal" a ten skutečně nevydržel: zcela zbytečně se pustil do "hurá útoku", tím pouze ztratil materiál i pozici a v koncovce, pro změnu věžové, již neměl šanci partii zachránit.

Jako úplně poslední dohrával Štěpán Seidl, který sehrál zajímavou partii, nicméně příliš nevybočující z rovnováhy (ačkoliv ve střední hře měly obě strany bohaté možnosti, jak partii zkomplikovat). I zde nakonec vznikla věžová koncovka (v neděli to byl doslova zápas věžovek!), která sice byla totálně remízová, ale Štěpán si chtěl co nejvíce zahrát, a tak svého soupeře ještě chvíli zkoušel...:)

Konečné vítězství 5,5:2,5 znamenalo předsvědčivou porážku našeho soupeře, a to se ještě zcela otočila partie Petra Walka. Díky dalším třem bodům jsme se tudíž propracovali na pomyslný bronz, který samozřejmě budeme chtít uhájit v posledním kole na půdě sestupující Ostravy.

První čtyři šachovnice dalešického mančaftu. Vlevo nahoře GM Petr Velička, vpravo nahoře IM David Kaňovský, vlevo dole IM Petr Pisk a vpravo dole FM Petr Buchníček.

Pátá až osmá šachovnice Dalešic. Vlevo nahoře FM Josef Kratochvíl, vpravo nahoře Štěpán Seidl, vlevo dole Petr Walek a vpravo dole Roman Bradáč, který je zároveň autorem fotografií.

Aktualizováno Úterý, 01 Duben 2014 11:06  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...