Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články TJ ŠO Chrudim - ŠK Caissa Pivovar Dalešice 3,5:4,5 aneb tak to má vypadat!

TJ ŠO Chrudim - ŠK Caissa Pivovar Dalešice 3,5:4,5 aneb tak to má vypadat!

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Ke 2. kolu 1. ligy východ jsme do Chrudimi cestovali v poněkud oslabené sestavě, neboť GM Petr Velička startoval v německé bundeslize, WGM Eva Kulovaná aktuálně plní své reprezentační povinnosti na ME družstev ve Varšavě a neplánovaně chyběl i IM David Kaňovský, kterému se podařilo postoupit na MS v deskové hře Agricola, které se odehrávalo o tomto víkendu ve Vídni (Davidovi se na šampionátu podařilo zvítězit, takže mu k titulu mistra světa gratulujeme a ligovou neúčast odpouštíme! Smile). Ani domácí nenastoupili v optimální sestavě: jejich jednička GM Petr Hába zastává na ME ve Varšavě roli trenéra ženské reprezentace, ale chyběli i další hráči základní sestavy, a proto se dal očekávat poměrně vyrovnaný souboj. Skutečnost však předčila naše očekávání!

Nejdříve skončila partie na 1. šachovnici, kde se náš kapitán pustil černými do svého soupeře FM Mariana Sabola velmi zostra, když v dračí variantě sicilské obrany postupně obětoval celou věž za 3 pěšce a nebezpečnou iniciativu. Bílý se však bránil obezřetně, a tak našemu kapitánovi, pokud nechtěl přepnout strunu, nezbylo než souhlasit s opakováním tahů a soustředit se na koučování zbytku týmu.

Krátce na to se nám podařilo naplno zabodovat na 8. šachovnici. Naše nadějná posila Petr Walek ve střední hře odmítl nabídku na smír, postupně svého soupeře přehrál a rychle donutil ke kapitulaci. Brzy nato zvýšil naše vedení i FM Josef Kratochvíl, který na 4. šachovnici bílými figurami po agresivně, byť možná ne nejpřesněji, sehraném zahájení i po výměně dam udržel pod tlakem nebezpečného taktika Radka Bujnocha. A jak už to tak v podobných pozicích bývá, když už se zdálo, že je černý z nejhoršího venku, dopustil se chyby a tu náš hráč nemilosrdně ztrestal matovou kombinací. Brzy poté po solidním průběhu remizoval černými na 7. šachovnici i Honza Tesař, takže jsme do časových tísní vstupovali za velmi příznivého stavu 3:1.

Dobře rozehranou partii na 3. šachovnici se černými nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce FM Jaromírovi Bednářovi, kterého jeho soupeř Pavel Němec strategicky přehrál, postupně obral o 2 pěšce a donutil ke kapitulaci. Kontrovat a zvýšit skóre na 4:2 se nám podařilo na 2. šachovnici, kde FM Petr Buchníček bezezbytku zužitkoval poziční převahu k zisku celého bodu. V této situaci na 6. šachovnici bílými hrající Martin Lednický v prakticky vyhrané pozici takticky nabídl smír. Jeho soupeř po mnohaminutovém váhání a za skřípění zubů nabídku přijal, neboť mu bylo zřejmé, že pokračování v boji by bylo jen zbytečným taháním kočky za ocas.

Ostrá šarvátka probíhající v poslední dohrávané partii na 5. šachovnici tak již nemohla nic změnit na výsledku zápasu. Naše druhá letošní posila Štěpán Seidl zde nejprve černými vyrovnal hru, aby se v časové tísni pomocí oběti figury pustil do taktické přestřelky, kde měl minimálně věčný šach. Rozhodl se pro pokračování v boji, který po časové tísni vyústil do mírné materiální převahy, kterou ale kompenzovaly jiné dynamické faktory, zejména nebezpečný centrální volný pěšec bílého působil mohutně. Na něj také v partii nakonec došlo. Štěpán musel postupně přejít do defenzivy, postupujícího pěšce se mu ale zastavit nepodařilo a když se ukázalo, že ani soupeřovu králi nedokáže ublížit, musel nakonec vhodit ručník do ringu.

Celkový výsledek zápasu je tak jen těsný, ovšem průběh byl poměrně jednoznačný. Stoprocentního výsledku bílými figurami jsme nedosáhli jen díky taktické remíze Martina Lednického zajišťující zápasovou výhru. A když připočteme 2 relativně rychlé remízy černými plus dlouho dobře vypadající pozici na 3. šachovnici, o výsledek jsme se v průběhu boje nemuseli téměř vůbec obávat. A tak to má být!

Kapitán družstva IM Petr Pisk bedlivě sleduje počínání svého týmu.

Dalešický mančaft na druhém kole 1. ligy v Chrudimi. Zleva stojí: Petr Walek, FM Josef Kratochvíl, FM Petr Buchníček, Štěpán Seidl, Martin Lednický a FM Jaromír Bednář. V podřepu zleva Jan Tesař a IM Petr Pisk.

Aktualizováno Středa, 13 Listopad 2013 14:40  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...