Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Caissa RHEA Třebíč "A" - ŠK Gordic Jihlava 5:3 aneb poněkud smutné vysočinské derby

ŠK Caissa RHEA Třebíč "A" - ŠK Gordic Jihlava 5:3 aneb poněkud smutné vysočinské derby

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Předposlední kolo 1. ligy odehrálo třebíčské áčko na domácí půdě proti jihlavskému Gordicu. Pro hosty bylo toto utkání doslova existenčním, proto nastoupili v téměř nejsilnější možné sestavě, chyběl pouze Lukáš Karásek. My jsme však zcela pochopitelně chtěli pokračovat v letošní vítězné sérii a upevnit naše postavení v tabulce.

Zápas dlouho vypadal velmi vyrovnaně, do 40. tahu dokonce skončily pouze obě krajní šachovnice! GM Petr Velička sehrál na jedničce zajímavý teoretický souboj ve Slovanské s GM Petrem Hábou, který v koncovce vyústil v pěknou (a zřejmě logickou) remízu opakováním tahů (resp. věčným šachem). Na osmičce bojující Honza Tesař černými letos skvěle hrajícího Viktora Žiga (7,5/9!) k ničemu nepustil a v ježkovi i tento duel dovedl celkem bezpečně k nerozhodnému výsledku.

Teď možná maličko předběhnu, ale je nutné říct, že zápas nám tentokrát vyhrály zadní šachovnice, takže díky! Jirka Škaroupka na sedmičce získal bílými ze zahájení výhodu, ovšem ve střední hře zcela ztratil nit a výhoda jednoznačně přešla na stranu soupeře. Pak se však jihlavský Radek Turner pustil do zcela neoprávněného útoku na bílého krále, obětoval nekorektně figuru a Jirka tvrdě trestal a během několika málo tahů prorazil protiútokem na černého krále. Velmi pěkně vyhrál FM Josef Kratochvíl, který černými naprosto zkušeně přehrál Oldřicha Sedláčka. Světlý den druhé poloviny naší sestavy dokončila WGM Eva Kulovaná, která našla studiovou výhru ve zdánlivě jasně remízové pěšcové koncovce.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Kulovaná-Pokrupa 

Na první pohled není vidět, jak by měl bílý prorazit, králem není jak. Cesta však existuje a vede přes dočasnou oběť pěšce. Eva našla vyhrávající "průlom" 44.e5! Kf5 45.e6! Kf6 (Po 45...Kxe6 46.Ke4 by černý potřeboval udělat pass: jelikož musí táhnout, tak ztratí tempo a na Kxf4 nemůže regovat tahem Kd5.) a nyní ještě jedno správné posunutí e-pěšce 46.e7! Nestačí 46.Ke4? Kxe6 a nyní 47.Kxf4?? dokonce prohrává, poněvadž po 47...Kd5 48.Kg5 Kxc5 49.Kxg6 b5! 50.f4 (50.axb5 cxb5 na věci nic nemění) 50...b4 51.f5 b3 52.f6 b2 53.f7 b1D+ staví černý dámu se šachem! Naopak po 46...Kxe7 47.Ke5!

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Kulovaná-Pokrupa 

je jasné, že černý musí prohrát: superaktivní král znamená v podobné pěšcové koncovce téměř vždy jasnou výhru. Ještě se stalo 47...b5 48.cxb6 Kd7 49.Kxf4 Kc8 50.g4 Kb7 51.gxh5 gxh5 52.Ke5 Kxb6 53.Kd6 c5 54.Kd5 c4 55.Kxc4 Kc6 56.f4 Kd6 57.Kb5 Ke6 58.Kxa5 Kf5 59.Kb6 a černý se (konečně) vzdal.

Krátce poté remizovali na čtyřce FM Jaromír Bednář se Štěpánem Seidlem v partii, kterou hrál po celou dobu na výhru pouze náš hráč. Ve věžové koncovce s pěšcem víc ovšem nebylo cesty k výhře, navíc remíza jistila zápasové vítězství. Jedinou výhru hostí zajistil na dvojce FM Vlastimil Píza s pisatelem těchto řádků. Vlastovi se tato sezóna vůbec nevydařila a z dosavadních devíti partií získal pouze 1,5 bodu. Nemůže se však nedařit věčně a poslední dobou mám nepříjemný pocit, že se tyto světlé výjimky až příliš často stávají na úkor právě mně...:) V neděli se totiž mému soupeři povedla pěkná ucelená partie, ve které ani jednou nechyboval, našel poměrně dost silných a přesných tahů a přesto, že jsem se v podstatě nedopustil žádné větší chyby, "získal jsem" po časové kontrole pozici s pěšcem víc... která byla zcela prohraná!

Jako poslední dohrával FM Petr Buchníček, který se v nepřítomnosti IM Petra Piska ujal role kapitána zápasu. Petr sehrál zajímavou partii, ve které dlouho bojoval o vítězství, ale po nepříjemném "průlomu-háku" v časové tísni musel přejít do horší koncovky, kterou však zuby nehty po tuhém odporu (a samozřejmě s mírným přispěním soupeře...:)) ubránil.

Porážka znamená pro Jihlavu definitivní odchod do 2. ligy, závěrečné dějství už na tom nemůže nic změnit. My naopak stále stoupáme do nebeských výšin a troufnu si říct, ře po čtvrtém kole, kdy jsme se reálně obávali o sestup, by snad ani největší optimista netipoval, že před posledním kolem budeme druzí!! Všem jsme tak jasně dokázali, že třebíčský mančaft rozhodně patří do horních pater první ligy a v posledním kole nám na horké půdě proti nepříjemné Orlové s velkou pravděpodobností stačí remíza k uhájení stříbrné pozice (ale výhra to samozřejmě jistí!:)), což by myslím bylo krásnou tečkou za naší první prvoligovou sezónou!

I když to tak na začátku zápasu nevypadalo, naše zadní šachovnice nadělily hostům téměř minikanára.

Naopak první dvě desky (zvláště tedy druhá) se tentokrát příliš nevytáhly a získaly v součtu pouze půl bodu.

Kapitán FM Petr Buchníček měl již po prvních tazích jasno: zápas bude náš!

Aktualizováno Středa, 10 Duben 2013 23:11  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...