Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Caissa RHEA Třebíč "A" - ŠK Staré Město "A" 5 - 3 aneb tak to má vypadat!

ŠK Caissa RHEA Třebíč "A" - ŠK Staré Město "A" 5 - 3 aneb tak to má vypadat!

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Rok 2013 zahájilo třebíčské áčko na domácí půdě proti nebezpečným štikám ze Starého Města. Soupeři sice dle očekávání nepřivezli svou první a čtvrtou šachovnici, přesto bylo jasné, že nás rozhodně nečeká jednoduchý zápas.

Úvod utkání obstarala po pár minutách hry nabídka remízy z mojí strany. Nešlo však o žádný respekt ze soupeře, bílé figury bych rozhodně dobrovolně nezahodil. Remíza byla čistě "strategického" rázu: potřeboval jsem stihnout autobus, který mě včas doveze do Prahy na šesté kolo právě probíhajícího turnaje. Ještě před mým odjezdem strhla vedení na naši stranu WGM Eva Kulovaná, která bílými naprosto čistě přehrála Jaroslava Sháněla. V pozici na diagramu níže

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Kulovaná-Sháněl 

se naše hráčka zcela správně jala otevřít slabého černého krále tahem 20.f4! Černá pozice je už špatná, Sháněl svůj konec ještě urychlil pokračováním 20...exf4 a po jednoduchém 21.Ve1+ se raději vzdal. Po 21...Kd7 by vyhrávalo téměř cokoliv, ale zřejmě nejjednodušší je prosté 22.Sxd6 cxd6 23.Da4+ Dc6 24.Ve7+ s rozhodujícím ziskem materiálu.

Další bod přidal na naše konto v letošní sezóně suverénní FM Petr Buchníček. Jinak pevný hráč FM František Vrána se dopustil hrubé taktické chyby, kterou náš zástupce kapitána nemilosrdně potrestal.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Buchníček-Vrána 

V pozici na diagramu výše přišlo chybné 18...Jg6? a následovalo pěkné 19.Jxd5! Pomocí této malé kombinace získal náš hráč pěšce, kterého rutinovaně uplatnil k výhře v koncovce jezdce proti střelci. Krátce poté dovedl svou partii k remíze náš kapitán IM Petr Pisk proti Petru Bažantovi mladšímu, což znamenalo sympatické vedení 3:1.

FM Josef Kratochvíl rozehrál černými figurami proti Petru Bažantovi staršímu svého oblíbeného ježka. Tentokrát se mu však tento dynamický systém nepovedl úplně podle představ a soupeř záhy prorazil na dámském křídle. V časové tísni však ani jeden z hráčů několikrát nepokračoval přesně a hodnocení pozice se otáčelo téměř jako mlýnské kolo při prudké vichřici. Po časovce vznikla pozice, ve které měl náš hráč sice figuru navíc, ale slabého krále, kterého nepříjemně šachovala bílá dáma. Po poradě s kapitánem Pepa nic neriskoval a nechal se "zvěčnit". V tu chvíli už totiž bylo jasné, že Petr Bělohlávek zvítězí s Petrem Kapustou, kterého ve střední hře velmi pěkně obral o kvalitu.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Bělohlávek-Kapusta 

Předchozím tahem černého bylo chybné 25...De7-g5, což umožnilo našemu hráči zahrát možná trochu nečekané, ale o to vtipnější 26.Jd3! Černý musí odevzdat kavlitu, poněvadž po ústupu věže by přestal krýt střelce a po vzetí jezdce by bílý dobral se šachem na e6 a následně rovněž se šachem věž na c8. Petrova výhra znamenala kýžené vítězství v zápase a zbytek mančaftu tak mohl v klidu sledovat své poslední dva bojovníky, kteří shodně bránili horší koncovky.

Jiří Škaroupka měl vícekrát v partii dva pěšce méně, podařilo se mu však přejít do věžové koncovky, kde bývá uplatňování materiální převahy velmi zrádné. Jeho mladý soupeř Vojtěch Dobeš skutečně nepokračoval přesně a Jirkovi se podařilo zachránit objektivně zcela prohranou partii.

Naopak Jaromír Bednář měl přes ztrátu jednoho pěšce díky různobarevným střelcům velmi dobré šance na remízu. Obranu dané koncovky vzal bohužel za špatný konec a poztrácel až příliš mnoho pěšců. A jak se říká: mnoho psů, zajícova smrt, to ani různopoláci nezmění. Naši soupeři tak až v poslední hrané partii zaznamenali čestný úspěch v zápase.

Vítězství 5:3 znamená velmi pozitivní vykročení pravou nohou do prvoligového roku 2013. Celé družstvo tentokrát pracovalo za tým a výsledek se dostavil, zvláště 3,5 bodu bílými je perfektní výkon. Tudíž vřelé díky všem a vzhůru do dalších bojů!

První čtyři šachovnice zápasu se Starým Městem, od první šachovnice (tj. nejvzdálenější): IM David Kaňovský, IM Petr Pisk, FM Petr Buchníček a FM Jaromír Bednář.

A zde zadní čtyři desky, od páté šachovnice (opět nejvzdálenější): WGM Eva Kulovaná. FM Josef Kratochvíl, Petr Bělohlávek a Jiří Škaroupka.

Hvězdou letošní sezóny je FM Petr Buchníček, který má na svém kontě vynikajících 4,5 bodu z pěti partií.

Aktualizováno Pondělí, 21 Leden 2013 08:06  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...