Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Duras BVK Královo Pole „A“ – ŠK Caissa RHEA Třebíč „A“ 4½ : 3½ aneb přílišný respekt ze soupeře

ŠK Duras BVK Královo Pole „A“ – ŠK Caissa RHEA Třebíč „A“ 4½ : 3½ aneb přílišný respekt ze soupeře

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Po rychlém skončení své partie s Jirkou Majerem na 4. šachovnici (remis z kategorie diplomatických) měla Eva Kulovaná dost času nejen vařit čaj a kávu, ale i sledovat ostatní partie a uvolila se proto napsat reportáž ze zápasu, kterou s jejím laskavým svolením doplním svými postřehy ještě já.

Průběh zápasu byl dlouhou dobu velmi vyrovnaný. Na 7. šachovnici se Pavel Švanda dostal po zahájení do problémů, a proto Petr Bělohlávek ve vyrovnané pozici odmítl nabídku remízy.

Petr Bělohlávek a Pavel Švanda

Petr Bělohlávek a Pavel Švanda

Na 3. šachovnici se hrál pikantní duel mezi Petrem Buchníčkem a Neklanem Vyskočilem, který v minulých sezónách patřil k oporám Třebíče. Petr získal výhodu a stejně jako v 1. kole se mu v kritické fázi podařilo soupeře doslova ukoňovat a zvítězit.

Petr Buchníček se připravuje na ukoňování Neklana Vyskočila

Petr Buchníček se připravuje na "ukoňování" Neklana Vyskočila

Petr Pisk přijal remízu ve slibné pozici s Tomášem Polákem ve chvíli, kdy Pavel Švanda mohl získat figuru.

Petr Pisk zahajuje partii proti Tomáši Polákovi

Petr Pisk zahajuje partii proti Tomáši Polákovi

Ovšem Pavel figuru nevzal a musel pak bránit horší koncovku. Na 2. šachovnici se mezitím boj velmi přiostřil, když Marián Kantorík obětoval Romanovi Chytilkovi figuru za 3 pěšce a iniciativu.

Ostrý boj svedl Marián Kantorík s Romanem Chytílkem

Ostrý boj svedl Marián Kantorík s Romanem Chytilkem

V časové tísni však nenašel nejlepší pokračování a partie skončila opakováním tahů. Honza Tesař na 8. šachovnici získal výbornou pozici, ale v domnění, že musí opakovat tahy, dal partii za remízu.

Na poslední šachovnici se utkal Honza Tesař proti Tomáši Mudrovi

Na poslední šachovnici se utkal Honza Tesař sTomášem Mudrou

Po časovkách jsme tedy vedli 3-2, avšak zbývající pozice nás nemohly naplňovat optimismem a štěstí se od nás skutečně začalo odvracet. Nejprve Petr Bělohlávek zahrál příliš násilně a dostal se do prohrané pozice. Ovšem ani jeho soupeř (dříve rovněž v Třebíči působící Petr Skácelík) nebyl zcela na výši a pozici vypustil. Bohužel ale náš hráč zaváhání soupeře nevyužil, v kritické pozici chyboval v propočtu a dostal mat. Ani Pavel svou těžkou koncovku na hraně remízy a prohry neudržel a tím byl obrat ve vývoji zápasu zpečetěn. Jako poslední dohrával Pepa Kratochvíl, který v teoretické pozici v Benoni obětoval pěšce za aktivitu, ale soupeř se bránil dobře a nakonec partie skončila ve věžovce, kterou Pepa i bez pěšce snadno zremizoval, ale na lepší výsledek pomýšlet nemohl.

Pepa Kratochvíl se utkal proti Vladimíru Ševčíkovi

Pepa Kratochvíl bojoval proti Vladimíru Ševčíkovi

Jak pro nás zápas dobře začal, tak špatně skončil. Zcela zřetelně se při něm ukázalo, v čem tkví rozdíl mezi ostřílenými ligovými harcovníky a hráči ve druhé polovině naší soupisky, kteří ještě tolik zkušeností nemají. Nejde ani tolik o reálnou výkonnost či aktuální formu. Podstatná je herní pohoda. Přílišný respekt ze soupeřů svazuje ruce i mysl! A proto se nepřátel nelekejme a na množství nehleďme! Průběh partií ukazuje, že jsme schopni se s nimi měřit, jen se tolik nebát...

Fotogalerii ze zápasu si můžete prohlédnout zde.

Aktualizováno Úterý, 13 Listopad 2012 22:54  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...