Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Ústí nad Orlicí - ŠK Caissa COLAIR Třebíč "B" 4 : 4 aneb dokonáno jest

ŠK Ústí nad Orlicí - ŠK Caissa COLAIR Třebíč "B" 4 : 4 aneb dokonáno jest

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

V krásné, sluncem zalité neděli, ochuzeni o hodinu spánku kvůli přechodu na letní čas, jsme v 8:00 vyráželi do Ústí nad Orlicí. Chtěli jsme se pokusit o nemožné, jak to trefně komentovali na stránkách Jihomoravského šachového svazu, byť naděje na záchranu v soutěži se už pohybovala jen v rámci teoretických úvah. Domácí byli velmi překvapeni, že jsme přijeli v plném počtu, tj. v osmi:-), "a dokonce se svými slovenskými esy na předních deskách". Pohříchu Ústí neponechalo nic náhodě a poprvé nastoupilo "v úplném základu", jak se je možno přesvědčit na webovkách našich soupeřů, kde jsou stručně anotovány i jednotlivé duely. Protože jsem v průběhu střetnutí měl co dělat sám se sebou, odkazuji čtenáře lačného po podrobnějším komentáři právě tam.

Výsledky partií

Jak jsem již uvedl, většinu partií, jejichž zápisy ostatně nemám k dispozici, jsem neviděl. Krátce po sobě prohráli Roman Bradáč a František Svoboda, jenž stál zpočátku poměrně nadějně. Záhy zaknihoval remízu Olda Sedláček a za chvíli nato blahopřál k vítězství soupeři Standa Mezlík. Stav 3,5 : 0,5 nevěstil nic dobrého, ale prozatím jsme nepropadali panice.

Stylové prostředí hrací místnosti

Standa Mezlík a Jarda Huňáček

Ve vlastní partii jsem soupeře několikrát vypustil a obával jsem se, že při mé letošní smůle celý bod neuhraji.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
partie Hurt - Ciešlak po 12. tahu bílého 

Bílý v posledním tahu zahrál 12. d5, načež jsem mohl rozhodující převahu získat po 12. - exd5 13. exd5 axb5 14. Sxb5 Va5! 15. a4 Vxb5, pokračoval jsem ale jen 12. - Ja5, což udržuje výhodu. Po vynuceném 13. Ja3 přišlo b5, po němž se soupeř odhodlal k nekorektní oběti figury v podobě 14. dxe6 Jxc4 15. Jxc4 bxc4 16. exf7 Kxf7 17. f5. Situaci zachycuje diagram níže.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Hurt - Ciešlak po 17. tahu bílého 

Černý stojí na výhru, ale s nedostatkem času, ostatně jako vždy:-), je kompenzace bílého docela reálná. Až do 24. tahu jsem pokračoval správně, pak ovšem nadešlo osudné rozhodnutí:

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Hurt - Ciešlak po 24. tahu bílého 

Kam s ním, ptal se už Jan Neruda, samozřejmě nejlépe na h4, ovšem po 24. - Je5?? má bílý 25. Vf4. Musel jsem dát dámu za věž, počítač teď hodnotí pozici jako vyrovnanou.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Hurt - Ciešlak po 40. tahu černého 

A máme po časové kontrole. Poslední tahy jsem odblical, ale zmýlil se bílý, který byl oproti mě časovým milionářem. Nejlepší bylo zřejmě 41. Kg1, ale soupeř již má stejně významné potíže. Po 41. Vg3? následovalo 41. - Jf3+ - a je to tam! Černému zbude figura navíc.

Za malý okamžik korigoval výsledek na 3,5 : 2,5  Martin Lednický, naději na výhru držel v koncovce Marián Kantorík, jenž byl ve věžovce o pěšce bohatší (situace ale nebyla vůbec jasná), nicméně Jarda Huňáček tahal zřetelně za kratší provaz.

Souboj lídrů

 

Na první desce se bílý nakonec bohužel ubránil a světe div se, Jarda Huňáček v oboustranné vrcholné časové tísni soupeři vyšachoval věž. Nakonec tedy 4 : 4. Útěchou nám může být, že ani v případě vítězství bychom se s největší pravděpodobností sestupu nevyhnuli, o čemž svědčí pohled na tabulku.

Tabulka

Ani tentokrát se nepodařilo soutěž zachránit. Problém je, že nám letos nekryje záda družstvo "C". A teď z radostnějšího soudku. Srdečně gratulujeme "Áčku" k postupu do I. ligy - konečně to vyšlo!

P. S.: Protože jsem hlava děravá, zapomněl jsem doma v neděli fotoaparát, a tudíž musel použit fotografie z webu Ústí nad Orlicí. Snad se na mě proto nebude nikdo horšit.

Aktualizováno Neděle, 01 Duben 2012 12:33  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...