Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články ŠK Caissa Třebíč B – Lokomotiva Brno 2 ½ : 5 ½

ŠK Caissa Třebíč B – Lokomotiva Brno 2 ½ : 5 ½

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

V předposledním kole, které se hrálo tuto neděli jsme potřebovali remízu, abychom měli jistotu, že v posledním kole budeme mít ještě o co hrát. Ač se to nepovedlo a prohráli jsme, tak nic není ztraceno, jelikož prohrál také AKIS s Jiskrou Litomyšl. Proto v posledním kole, stejně jako A-tým si i B-čko zahraje o „něco“ a to také s Pardubickým celkem. Zatím co A-čko bude bojovat s 2222 ŠK Polabiny o postup do první ligy, my si zahrajeme s AKISem o záchranu v lize druhé.

Jak tedy probíhaly boje na jednotlivých šachovnicích vám stručně popíši já a to na základě dojmů, které jsem si na jednotlivé partie udělal z hodnocení počítačem, při zadávání partií do elektronické podoby. Proto se tedy omlouvám za případné nesrovnalosti, vznikající rychlým propočtem pozice PC-čkem:


Pohled na 1. - 4. šachovnici

1. Antonín Čížek – Martin Šklíba 1/2
Hráči se krátce po zahájení domluvili na remíze.

2. Josef Augustin – Martin Lednický 1/2
Martin se celou partii snažil rozdmýchat bojovný oheň, ale soupeř si prosadil své remízové choutky dokonale a tak partie skončila ve věžové koncovce remízou.

3. Ladislav Vojtěch – Karel Kratochvíl 0-1
V této partii se hrála zavřená sicilská obrana. Partie byla velmi nápaditá, s útočnými možnostmi na obou stranách. Ve střední hře pravděpodobně Laďa přehlédl sice na počet tahů dlouhou, nicméně celkem jednoduchou kombinaci, po které ztrácel materiál a proto se vzdal. Najít však správné řešení bylo snadné pro počítač, jak obtížné to je pro člověka za šachovnicí, znáte asi všichni.

4. Petr Kunčar – Jaromír Pavliš 1/2
Partie byla již od zahájení kombinačně nápaditá a bojovná, přesto se však soupeři krátce po přechodu do střední hry dohodly na remíze.

5. Miloš Milostný – Věra Medunová 0-1
Pasivita byla pravděpodobnou příčinou prohry našeho hráče, který se nechal z nepochopitelných důvodů (napadá mě pouze jako příčina „ženský element“ :o)) zatlačit na kraj šachovnice, kde nestačil čelit postupu centrálních pěšců soupeřky, v beznadějné pozici se nakonec vzdal.

Pohled na 5. - 8. šachovnici

6. Milan Kratochvíl – Roman Bradáč 0-1
V této partii naopak prohru zapříčinila přílišná agresivita s jakou se můj soupeř pokoušel lámat partii ve svůj prospěch. Sice jsem neviděl ve střední hře počítačem doporučované pokračování, které vedlo ihned k výhře. Při následné hře s kvalitou navíc jsem ještě přehlédl kombinační obrat, kterým mi soupeř vítězství komplikoval, nicméně na výsledku partie tím již nic změnit nemohl, jen partie trvala o několik tahů déle.

7.Stanislav Mezlík – Jakub Bednář  0-1

Asi přílišný respekt ze silnějšího protivníka zaslepil jinak dobře hrajícího Standy. Z nepochopitelných důvodů po skvěle odehraném zahájení se zřejmě vzhlédl v útoku na soupeřova krále a daroval bez náhrady jednoho, následně pak druhého pěšce. Soupeř si oba pěšce odebral, zárodek útoku na krále pokryl, to vše pěti tahy. Staník zjistil, že za dva pěšce nic nemá a tak partii vzdal.

8. Zavacký Peter – Jaroslav Huňáček 1-0
Byla to opravdu velice zajímavá partie. Jarda si vedl velice vynalézavě, obětoval kvalitu za pěšce a nastala velmi nebezpečná pozice s možností získat vítězství pro oba hráče. Pozici s volným pěšcem na obou stranách nakonec přeci jen lépe přečetl elem silnější soupeř a partii nakonec získal ve svůj prospěch.


Tolik stručně popis k partiím. Věnoval jsem se více hře než situacím na šachovnicích svých kolegů a tak doufám, že mi to nebudete mít za zlé.

Posezení na Lihovaru po utkání

Po zápase jsme zašli ještě na základnu (Centrum Lihovar) naobědvat se a chvíli posedět. Tam jsme se také dozvídali výsledky dalších celků, vítězství našeho A-týmu, prohru celku AKIS. Probírali jsme také herní nezdary a úspěchy, bylo veselo. Došli jsme také na téma alkohol, jak moc ovlivňuje hraní šachu a padl pěkný výrok jednoho našeho nejmenovaného hráče, s kterým se s vámi  dnes rozloučím: „Nemám problémy s alkoholem ………. mám problémy bez něj.“ A já jen dodám, že to naštěstí nebývá často :o).

Roman Bradáč

 

Aktualizováno Pondělí, 28 Březen 2011 22:31  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...