Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Vysoké Mýto - Caissa Třebíč A 2,5 : 5,5 aneb za dva týdny velké finále

Vysoké Mýto - Caissa Třebíč A 2,5 : 5,5 aneb za dva týdny velké finále

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Druholigové soutěže se blíží do finále a nejinak je tomu i u naší 2. ligy D. Na programu bylo již 10. kolo a první tým Caissy si to dnes namířil do Vysokého Mýta. Soupeř jistě nebezpečný, který si to nedávno dokonce vyzkoušel i v 1. lize východ, spoléhá především na umění svého bosse, vůdce a lídra v jedné osobě - Mariana Sabola. V týmu jsou pak mezi náhradníky také jeho dcery Gabriela a Kristýna. Bylo tedy důležité zápas "pohlídat" a pokusit se udeřit především tam, kde jsme měli výraznější ratingovou převahu. Jinak Vysoké Mýto mi není nijak neznámé, protože je místem, kde vyrůstal můj táta než se vydal do Brna na studia a já tu trávil hodně času například o prázdninách. Nyní však už pojďme k zápasu a všemu okolo...

Náměstí ve Vysokém Mýtě

Náměstí ve Vysokém Mýtě

Na dnešní ráno jsem se nijak zvlášť netěšil, protože změna času mi dávala o hodinu spánku méně. Na sraz v 7.45 u Tesca však "láteřila" především Evča Kulovaná, pro kterou to znamenalo de facto vstát v 5.00 a po ranní "údržbě" dojet vlakem do Brna. Podařilo se mi tentokrát přijít přesně na čas, což lze považovat za úspěch, i když v poslední době si mi toto začíná dařit už docela pravidelně:-). Evča už tam byla, a tak jsme si povídali hlavně o tom, jak se jí dařilo v právě skončivší německé ženské bundeslize. Výrazným bodem pak bylo její skvělé vítězství černými nad Viktorií Cmylite, která se krom vysokého ratingu 2526 honosí též titulem mužského velmistra (tato partie přibude zanedlouho i s patřičným komentářem na naše stránky). Zato náš řidič Petr Buchníček měl menší zpoždění, avšak rodičovské povinnosti spojené s natahováním nového času na všech domácích "časoměřičích" byly dostatečnou výmluvou:-). Naše auto tak mohlo vyrazit a zhruba v 9.30 jsme nabrali v Chocni našeho webmastera Petra Bělohlávka, který zde měl po letech třídní sraz. Ani zde nebyl žádný větší problém, Petr čekal spolehlivě na místě a my tak dojeli v pohodě okolo 9.50 na místo určení. U sportovní haly ve Vysokém Mýtě však ještě nebylo auto Oldy Sedláčka, který vezl ještě nehrajícího kapitána Mirka Michálka, Jendu Tesaře, Pepu Kratochvíla a Vláďu Uhra. Po nezbytném přivítání se soupeři a nahlášení naší sestavy, jsem tak ještě stihl vysvětlit Evči krokové variace na místní bowlingové dráze (ovšem bez hry), až se konečně objevilo Oldovo auto. To již venku netrpělivě vyhlížel náš řidič Petr. Stalo se, že zaspal Vláďa, (nevím jestli kvůli změně času), a tak přijel Olda až 10 minut po desáté. Domácí hráči se však zachovali fair play a oněch 10 minut nám neúčtovali, za což jim jistě patří dík.

Pohled do hrací místnosti

Pohled do hrací místnosti

K vlastnímu průběhu zápasu bych řekl, že probíhal za naší mírné převahy a zřejmě jsme nebyli v žádné partii ohroženi. Zodpovědný přístup k jednotlivým partiím pak pozvolna nakláněl misku vah stále více na naší stranu a bylo jen otázkou času, kdy a kde se prosadíme naplno.

Vysoké Mýto - Caissa Třebíč A

Jako první skončila partie Petr Bělohlávek - Tomáš Trhal, hraná na 6. šachovnici. U Petra bylo při předzápasové taktice dohodnuto, že pokud se nebude cítit (což kombinace školního srazu a změny času mohla způsobit), nabídne remízu. Petr navíc u partie hodně přemýšlel, takže měl místy již téměř o hodinu horší čas. Jeho pozice však byla celou dobu v pohodě a bez rizika, a tak se nakonec v koncovce těžkých figur (D+V+6p na obou stranách) dohodl se soupeřem na remíze - 0,5 : 0,5.

Petr Bělohlávek

Petr Bělohlávek - Tomáš Trhal

Poté skončila partie na vedlejší 5. šachovnici, kde se utkali Jan Rusnák - Oldřich Sedláček. Ani u této partie se mi nezdálo, že by vybočila z mezí rovnováhy a po brzké výměně dam se postupně měnilo dál, až vše skončilo remízou ve věžovce - 1 : 1.

Oldřich Sedláček

Jan Rusnák - Oldřich Sedláček

Poté se ale výborně prezentoval Petr Buchníček, který krom velmi dobrých výsledků v týmu obdivuhodně zvládá i několik dalších rolí. Tedy především řidiče, předního hráče, motivátora a vedení zápasů. Jeho dnešní mladý soupeř Tomáš Kraus v caro-kannu s 1.e4 c6 2.Jc3 d5 3.Jf3 Sg4 nezahrál v pozdějším průběhu zahájení tah a3, zamezující černému střelci pole b4 a po ne zrovna ukázkovém rozestavení vlastních figur obětoval při opačných rošádách pěšce. Toho však Petr chladnokrevně sebral a poté již partii dominoval jeho centralizovaný koník na poli e5 - 1 : 2.

Petr Buchníček

Tomáš Kraus - Petr Buchníček

Velmi dobře zahrála opět Evča Kulovaná, která se bílými na 2. šachovnici utkala s dalším mladým hráčem domácího výběru, Michalem Šrejberem. V této partii byl zajímavý přechod ze sicilky 1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.Sb5+ Jc6 do španělských vod, které jsou známé svou náročností a složitostí. Takový typ pozic mladým hráčů obvykle nesedí a výjimkou nebyla ani tato partie. Po zablokování dámského křídla si až do konce nezahrál černý jezdec na b7 a celkově pasivní černá pozice předurčila další partiový ráz. Evča pak optimalizovala figury, otevřela hru na královském křídle a po dobrání materiálu zavěsila - 1 : 3.

Eva Kulovaná - Michal Šrejber

Eva Kulovaná - Michal Šrejber

Toto vedení nás uklidnilo a i ve zbývajících partiích jsme měli mírně navrch. Relativně nejohroženěji se jevila partie Dušan Lipavský - Jan Tesař. Po značně atypickém zahájení, kde bylo oboustranně "porušeno" mnoho z šachových zásad a například Jendovy figury stály okolo 15. tahu bez rošády všechny na poslední řadě, přešla partie do divočejší střední hry, kde měl bílý pěšce více, ale Jenda za to měl nějakou aktivitu. S ubývajícím časem byl ale srovnán materiál a po výměně dam vznikla zřejmě vyrovnaná koncovka - 1,5 : 3,5.

Jan Tesař

Dušan Lipavský - Jan Tesař

Moje partie Marian Sabol - Neklan Vyskočil byla ovlivněná menší nepřesností bílého již v zahájení, takže jsem bez větších problémů vyrovnal a měl i pohodlnější hru. Partie ve střední hře dospěla do zajímavé pozice, ve které se mohl lámat chleba. No netroufnul jsem si i vzhledem k průběhu zápasu a zvolil raději jistotu v přechodu do pohodové koncovky. Tam se už nic zvláštního nestalo, a tak i tato partie skončila po zásluze nerozhodně - 2 : 4.

Neklan Vyskočil

Neklan Vyskočil

Za tohoto stavu se ještě dohrávají partie Pepy Kratochvíla a Vládi Uhra. Oba dva mají velmi dobré šance na výhru, ovšem nakonec se zadaří jen jednomu z nich. Tím je Vláďa Uher, který hrál celou partii na malou výhodu, kterou s pomocí soupeře zvětšoval s každou další výměnou, až svou výhodu nakonec přetavil v celý bod ve věžové koncovce - 2 : 5.

Vladimír Uher

Vladimír Uher

No a nakonec tu máme Pepu Kratochvíla, díky jehož výborným mládežnickým výsledkům jsme dostali od KŠS Vysočina i menší dotaci:-). Jeho soupeř Jiří Kosek je však slušný hráč a dnešní partie byla velmi ostrá. Ze zápletek však nakonec vyšel Pepa s kvalitou navíc a když se vyměnily i dámy zdálo se, že rozhodne bílý volňas na b4. Partii jsem však sledoval jen "z rychlíku" a navíc jsem ještě chvíli analyzoval svou partii se soupeřem. Krátce po mém doanalyzování Pepova partie skončila - remízou! Myslím, že to Pepa někde v koncovce nezahrál přesně a soupeřem vytvořený volný g-pěšec byl pak zřejmě dostatečnou protihrou - 2,5 : 5,5.

Josef Kratochvíl - Jiří Kosek

Josef Kratochvíl - Jiří Kosek

Po skončení zápasu jsme se rozloučili se soupeřem i naší "druhou polovinou", která pod vedením Oldy Sedláčka mířila zpátky na Vysočinu. My jsme však ještě zavítali do místní restaurace, kde seděli také naši soupeři a kde jsme si dali oběd. Zvláště Petr Buchníček se už velmi těšil:-). Druhý Petr (Bělohlávek) si po brzkém skončení dal "pstruží" oběd již dříve (s Oldou Sedláčkem), a tak se na nás pouze díval:-). Evča a já jsme pojali oběd "hermelínově" (ovšem každý jiné jídlo), na Petra, aniž by to tentokrát chtěl, vyšlo opět prkénko:-). Já byl ale po tomto jídle a jednom pivu (Kozel) docela odvařený, jistě k tomu přispěla také časová změna. Naštěstí nemusím řídit, takže jsem plánoval spánek v autě, no jako obvykle z tohoto plánu nezbylo nic:-). Ke spánku mi nepomohla ani moderně zpracovaná pohádka o Sněhurce, ani neustále zatáčky, kterými jsme se řítili přes Blansko ke Kanicím, kde jsme vysazovali našeho WM PB u jeho slečny:-). Z Kanic je to pak do Brna zhruba stejně daleko jako do Slavkova, a tak se Petr rozhodl učinit další dobrý skutek, když zavezl i Evču. A aby dobrým skutkům nebyl konec, zavezl mě na závěr Petr až do centra Brna, odkud jsem to měl domů už jen 15 minut MHD. Nějak mě však již nenapadá, jak Petra mediálně ocenit, když "borec na konec" už tu jednou byl...:-)

Tolik tedy k dnešnímu zápasu, který jsme nakonec bez větších potíží zvládli a před sebou máme již jen úkol poslední a také nejtěžší - porazit za dva týdny v závěrečném kole Polabiny B, které před námi stále o lepší skóre vedou. Pro lepší přehled pak tradičně udávám odkaz na tabulku a výsledky ze svazové databáze a zítra se dočkáte ještě několika velmi pěkných fotografií, pořízených Mirkem Michálkem o tomto víkendu. Na úplný závěr pak ještě přidávám Mirkův snímek s jedním velmi příznačným a trefným nápisem...:-)

Naděje umírá (před)poslední

Aktualizováno Pondělí, 28 Březen 2011 21:28  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...