Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Duras Brno „B“ – Caissa Třebíč „A“ 4½ – 3½ aneb pohled nestranného diváka

Duras Brno „B“ – Caissa Třebíč „A“ 4½ – 3½ aneb pohled nestranného diváka

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

Na brněnské střetnutí áčka Caissy s béčkem Durasu jsem se těšil, nikoli ovšem jako hráč, nýbrž jen jako divák. To proto, že podmínkou mého hostování v Caisse bude zápasová neúčast proti mému rodnému klubu. Vlastně jsem se tak najednou ocitnul v roli diváka, který jakoby zrovna nevěděl, komu více fandit. Nakonec jsem si ale řekl, že nechám věcem volný průběh a podobně jako třeba ve fotbalové Lize mistrů, kde většinou fandím dobrému fotbalu a vychutnávám si krásné akce na obou stranách, i zde budu fandit dobrému šachu s tím, ať prostě vyhraje ten lepší.

Na zápas jsem přišel krátce před polednem a viděl velmi soustředěné výrazy na obou stranách. V ústrety mi šel pouze Vlasta Píza, který mi sdělil nečekanou novinu, že totiž zvítězil černýma proti Milanu Donnertovi již v 17 tazích! Zároveň ovšem omlouval svého již nepřítomného soupeře z prostého jednotahového přehlédnutí, což se samozřejmě může tu a tam stát. Caissa tedy vede 0 : 1, ale na ostatních šachovnicích to už tak slavné není. Vlastně nenacházím jediný opěrný bod, všude stojí Duras lépe nebo jsou pozice nejasné. Již na první pohled mě zaujme partie na osmé šachovnici, kde Vláďa Uher hraje proti Tomáši Mičánkovi horší koncovku s velmi neobvyklým poměrem sil. Jeho dáma totiž bojuje proti třem lehkým figurám a navíc má o (dvoj)pěšce méně. Naštěstí pro Caissu však Tomáš s úbytkem času nenachází žádný plán a souhlasí s remízou. Velmi zajímavé je však Tomášovo vysvětlení v popartiové analýze - "myslel jsem, že na tahu je soupeř a tak jsem souhlasil s remízou"! Tedy troška štěstí pro Vláďu i Caissu, Tomáš to mohl přinejmenším ještě zkoušet, i když jednoznačný plán také nebylo lehké najít - 0,5 : 1,5.

Velmi podezřelé se mi ale zdají pozice na 2. a 3. šachovnici, kde hrají Petr Buchníček proti Petru Skácelíkovi a Milan Smištík proti Tomáši Mudrovi (leč zdání může klamat, jak jsem se přesvědčil po přehrání partií). V obou případech Durasákům krásně hrají všechny figury, zatímco na druhé straně tuším již první problémy. Dobře hraje Evča na první proti vždy aktivně hrajícímu Laďovi Ševčíkovi a drží pozici v dynamické rovnováze. Na čtyřce se snaží Pepa Kratochvíl vymyslet cestu k černému králi Milana Schwarze, což ho ovšem stojí mnoho času. Milan hraje zatím přirozeně a na Pepovy útočné choutky připravuje protiakci na dámském křídle. No uvidíme, tahle partie bude určitě ještě zajímavá. Na pětce, jak bylo již v úvodu řečeno, je skončeno, a tak se můj zrak přesouvá na šestou šachovnici. Tam proti sobě zasedli brněnský Slovák Lubomír Beťko, kterého vidím v dresu Caissy poprvé, proti kapitánce Durasu Martině Marečkové. Ačkoli je však jasným elovým favoritem Lubomír, Martina svou nebojácnou hrou vytváří již první královské hrozby a tyto se promítají i do značného časového rozdílu v neprospěch bílého (6 minut proti 40). Na sedmičce má Duras velmi silného náhradníka v Petru Mlýnkovi, proti kterému hraje černýma Jenda Tesař. I přes Jendovu dosud vynikající bilanci 5,5/6 se určitě jedná o jednu z nejtěžších zkoušek. Pozici ve střední hře hodnotím jako mírně lepší pro bílého, navíc má Jenda o dost horší čas, nic konkrétního se ovšem zatím neděje.

Další posun ve skóre nastává na 4. šachovnici. Pepa ve snaze zaútočit na soupeřova krále si nabíhá do velké časové tísně. Sice se mu podaří přesunout dámu s věží na královské křídlo, černá pozice však pevně drží a ze sloupce a se už řítí černé věže, které celou akci bílého brzdí a Pepa se najednou musí soustředit na svou slabou první řadu. Když se potom s již pár vteřinami na hodinách ocitnou Pepovy těžké figury v pasti, přehlédne kvalitu a současně s tím překračuje i čas. To je už ale pěšky jako za vozem, takže Duras vyrovnává na 1,5 : 1,5. K partii bych řekl, že černému vyšla sázka na přímočarou protiakci, zatímco Pepa složitě vymýšlel cesty ke králi, které zřejmě ani k žádnému cíli nemohly vést (možná byl na vině již špatný odskok bílého jezdce v zahájení). To vedlo ke značnému časovému rozdílu, který také nakonec stál Pepu partii.

Z nejhoršího se vynalézavou obranou a trochu přispěním soupeře dostává na trojce Milan. Tomáš Mudra si dokonce sezobne přiotráveného pěšce, po čemž se nečekaně dostává na pokraj porážky (to už je ale úděl ostrých partií). Milan však zřejmě nezvolí optimální pokračování a přehlédne Tomášův návrat dámy, po čemž musí dámy vyměnit a přejít tak do tupé koncovky věží s nestejnopoláky. V partii Buchníček - Skácelík se začíná ukazovat, že zdánlivě aktivně stojící černé figury potřebují konkrétní plán, který ale není zrovna lehké najít. Peťan má dobrou možnost v tahu 24.-Vb6, po kterém by získal dvojici střelců s pohodlně vyrovnanou pozicí. Místo toho začíná hrá pasivně a tak umožní nerušený nástup pěšců na dámském křídle, kterým si bílý udrží výhodu až do konce partie. Špatné je to však na šestce, kde již dochází na slabého bílého krále a Martina si může vybírat cesty k výhře. Jenda Tesař v časové tísni přehlíží pěšce, a tak přechází do koncovky V+S+6p - V+J+5p, kterou držet je přinejmenším velmi nesnadné. Jedinou reálnou nadějí je tak Evča, které Laďa Ševčík obětovává zajímavě, ale možná trochu zbytečně kvalitu, za kterou má sice ještě pěšce, ale její šance vidím jako lepší.

Další změnou skóre je podle očekávání partie Beťko - Marečková. Martina sice v časovce nezahrála nejpřesněji, když umožnila trochu průvanu ve své pozici bílé dámě, ta je však příliš osamocená a nakonec pod tíhou matových a materiálních hrozeb přechází partie do beznadějné koncovky D+5p - D+S+4p. Je obdivuhodné, že Martina dokáže při vlastní časové tísni (ca 2 minuty) ještě nastavit hodiny u vedlejší partie (po překročení času jednoho ze soupeřů a splnění 40 tahů) a ještě se u toho soustředit na partii. Po kontrole ve své partii pak postupně nastaví hodiny na ostatních šachovnicích, vrátí se ke své a s úsměvem, který se jí drží již od mého příchodu, nemilosrdně zavěsí. Jakoby se inspirovala pohledem na místní, v hale probíhající házenou dětí, kde to trochu starší holky hrozně nandaly mladším klukům, které navíc po skončení zápasu ještě pohanily pokřikem "Oni na to nemají"! Hrozné jsou ty baby, že? Duras se tak ujímá vedení 2,5 : 1,5 a s Caissou to věru nevypadá dobře.

Další katastrofa Caissy přichází z partie Mlýnek - Tesař. Jenda dnes prostě není ve formě a ztrátou druhého pěšce bílému usnadní v koncovce realizaci. Duras tedy zvyšuje na 3,5 : 1,5 a společně s IM Petrem Piskem si jen významně vyměníme pohledy...

Další skončenou je partie Mudra - Smištík. Jak již bylo napsáno, Milan po nedobře sehraném zahájení postupně vyrovnával a po Tomášově chybě s otráveným pěšcem mohl zřejmě vážně ohrozit bílou pozici (36.-Sxd4!). Kolem této možnosti však prošel bez povšimnutí, když v domnění, že dělá vyhrávající tah (36.-Dxf2), musel najednou přejít do tupé koncovky, která už poté nemohla skončit jinak než remízou. Stav je tedy 4 : 2 a Caisse nezbývá, než vyhrát partie na prvních dvou šachovnicích.

Na 2. šachovnici si Petr Buchníček postupně získává stále více prostoru a po časové kontrole je to již o tom, jestli bílý dokáže k převaze na dámském křídle přidat hrozby černému králi nebo ne. Nakonec nešťastný Peťan přehlíží malou kombinaci, po které ztrácí pěšce s výměnou věží (i když objektivně záchrany již nebylo) a navíc Petr v dámské koncovce pod hrozbou dalších pěšcových ztrát rychle vynutí matové hrozby. Ty v podstatě nelze pokrýt (po 47.-g4 je mat nejpozději 7 tahem). Starý lišák Petr tedy snižuje na 4 : 3 pro Duras a vykřesává naději pro Evu...

Ta se snaží v koncovce V+S+J+4p - 2V+J+3p převážit misku vah na svou stranu, ale není to vůbec jednoduché. Praktickou šancí je volný a-pěšec, kterého však "vyvažuje" pasivní černý jezdec i slabší černý král. Kritickým místem je tak nakonec moment, kdy Laďa nalezne málo viditelnou kombinaci, kde dočasnou obětí figury docílí matové hrozby. Tu lze pokrýt pouze odevzdáním věže za jezdce, takže poměr sil zůstal zachován, jen se vyměnily nějaké figurky. Laďa však místo jednoduchého dobrání věže za jezdce, kde je vzhledem k jeho aktivním figurám již toužebná remíza očividná, vkládá šach věží. Evča s již menší časovou rezervou ale nevidí mezitah, díky němuž by udržela šance na výhru v koncovce V+3p (f4, f6, h4) - V+J+1p (a5), byť s prozatím pasivními figurami. Takto odevzdává k věži ještě jezdce (za pěšce) a vzniká jasně remízová věžovka V+2p (f4, h4) - V+1p (g6), kde to sice Laďa ještě chvíli (trochu nesmyslně) zkouší, po pár tazích ale již partie končí smírem.

Duras B tedy po nadšeném výkonu poráží Caissu Třebíč A 4,5 : 3,5 a bere jí tak poprvé v sezóně body. Objektivně vzato, byl Duras lepším týmem a o výraznější výhru se připravil nevyužitými šancemi na 3. a 8. šachovnici. Jediné šance na remízu v tomto zápase nevyužili Eva (poměrně malou) a Milan, a tak je těsná porážka zasloužená. Toho samozřejmě využívá hlavní konkurent z Polabin, který s přehledem vítězí 1,5 : 6,5 v Chrudimi a díky lepšímu skóre se tak vrací do čela soutěže. Pro Caissu bude nyní důležité zachovat klid a vyhrát následující tři zápasy (Bedřichov, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto). Poté je již na programu závěrečný duel s Polabinami, které ale do tohoto střetnutí nemají zrovna lehký los (Lokomotiva, AKIS Pardubice, Duras B) a můžou také něco ztratit.

Závěrem udávám odkaz na svazové stránky, kde najdete tabulku, výsledky a v Přílohách časem i partie, doplněné o 7. kolo.

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Únor 2011 09:52  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...